Zasady Żywienia kobiety ciężarnej w oparciu o zasady zdrowego żywienia

c3be32941c18d2328aed9dd81f6a7106

Na temat prawidłowego żywienia w okresie ciąży słyszy się różne zdania oraz opinie. Tyle ilu ludzi tyle teorii i poglądów na dany temat.  Pierwsze stosowane od dawien dawna wszystkim bardzo dobrze znane praktyki babci , mamy i cioci ” pamiętaj jesteś w ciąży musisz teraz jeść za dwoje” no tak , jesteś w ciąży ale nie jedz za dwoje ” tylko dla dwojga”!!!! i w tym, tkwi pierwsza podstawowa różnica, i jak się okazuje jeden główny najczęściej popełniany błąd. Jesteś w ciąży to nie znaczy , że możesz do woli jeść co chcesz, ile chcesz i praktycznie jeść co chwilę. Zatrzymaj się na chwilę i przeczytaj poniższe wskazówki być może okażą się dla ciebie bardzo przydatne.

Zacznę od tego, że ogólne zasady żywienia w czasie ciąży są praktycznie takie same , jak te które, obowiązywały cię jeszcze przed ciążą. Jednak faktem jest to, że w okresie ciąży zapotrzebowanie na niektóre składniki są większe. Natomiast samo zapotrzebowanie na kalorie w ciągu doby rośnie stosunkowo niewiele.

images

Po pierwsze należy zadbać o różnorodność spożywanych produktów. Dzięki różnorodności łatwiej jest nie dopuścić do wystąpienia niedoborów pokarmowych, na które to organizm jest narażony podczas ciąży. Jeśli chodzi o liczbę posiłków to wygląda to podobnie jak przed ciążą 5-6 posiłków w ciągu dnia , należy starać się zachowywać odpowiedni odstęp czasu pomiędzy spożywanymi posiłkami 2-3 godziny. Robienie długich przerw między posiłkami , może negatywnie wpłynąć na stężenie glukozy we krwi . Ma to szczególne znaczenie u kobiet, które mają skłonność do cukrzycy.

Po drugie ważne jest aby w okresie ciąży unikać niedowagi lub nadwagi.  Jeśli przed zajściem w ciążę miałaś niedowagę i nie udało ci się przybrać na wadze wystarczająco , jest na to sposób. Należy postarać się przybrać na wadze podczas ciąży trochę więcej niż kobiety, które nie miały niedowagi. Robi się to po to, aby mieć szanse na urodzenie dziecka, które będzie miało prawidłową masę ciała. Co innego tyczy się kobiet, które przed planowanym dzieckiem mają nadwagę , w takiej sytuacji wagę również trzeba kontrolować , lecz w odwrotny sposób, pilnujemy aby nie przybierać na wadze w nadmierny sposób. Zapobiegając zbyt dużemu przyrostowi masy ciała podczas ciąży, można uniknąć przede wszystkim cukrzycy ciążowej, nadmiernej wagi u noworodka i trudności podczas porodu. Tym bardziej stopniowe przybieranie na wadze powinno być dla kobiet w okresie ciąży ważne, dzięki temu łatwiej jest odzyskać sylwetkę po porodzie i uniknąć późniejszych powikłań nadwagi , do których zalicza się : nadciśnienie, cukrzyca typu 2, zbyt duże stężenie cholesterolu we krwi.

 

Dieta-w-ciąży

Pytania nurtujące przyszłe mamy :

Najczęściej padającym pytaniem jest : Ile powinnam przytyć w ciąży? Otóż zalecenie dotyczące przyrostu masy ciała w ciąży w zależności od wartości wskaźnika masy ciała (BMI) są następujące

  1. Niedowaga (<18,5) ;całkowity przyrost masy ciała 12,5-18 kg ; przyrost masy ciała w II i III trymestrze 0,5 kg/tydz.
  2. Prawidłowa masa ciała (18,5-24,9) ;całkowity przyrost masy ciała 11,5-16, przyrost masy ciała w II i III trymestrze 0,5 kg/tydz.
  3. Nadwaga( 25,0-29,9); całkowity przyrost masy ciała (7-11,5), przyrost masy ciała w II i III trymestrze 0,3kg/tydz.
  4. Otyłość (>30) całkowity przyrost masy ciała 5-9 kg , przyrost masy ciała w II i III trymestrze 0,2 kg/tydz.

W I trymestrze ciąży zaleca się przyrost masy ciała wynoszący 0,5-2,0 kg.

Co z zapotrzebowaniem na energię ?? Czy mam jeść więcej ?

Otóż podczas ciąży zapotrzebowanie na energię wzrasta w stosunkowo niewielkim stopniu. W I trymestrze zapotrzebowanie jest praktycznie takie samo, jak przed ciążą a w II trymestrze jest o 360 kcal , a w III o 475 kcal większe niż przed ciążą. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych kobieta w ciąży, powinna być aktywna ruchowo, dużo spacerować , wykonywać proste ćwiczenia np. joga , basen, siłownia bez używania ciężarów.

Co należy jeść ? na jakich produktach powinna bazować dieta kobiety ciężarnej??

Przede wszystkim produkty zbożowe , zwłaszcza z pełnego przemiału, są ważnym źródłem węglowodanów złożonych zapewniających energię. Są także źródłem białka, witaminy B12, niacyny, magnezu, żelaza, cynku i błonnika pokarmowego. Szczególnie podczas ciąży należy zwrócić uwagę na odpowiednie spożycie błonnika , gdyż w ten sposób można zapobiec zaparciom, które w tym okresie mogą być częstym problemem. Kolejnym istotnym składnikiem w diecie kobiety ciężarnej jest odpowiednia ilość wapnia w ilości 1000 mg  dziennie a kobietom bardzo młodym , do ukończenia 19 roku życia 1300 mg dziennie.         Źródłem wapnia jest przede wszystkim mleko, można je zastąpić kefirem , jogurtem a częściowo także serem. Mleko jest dobrym źródłem wapnia, wysokowartościowego białka oraz witamin B2 i B12. Spożywając odpowiednią ilość wapnia, możesz zapewnić swojemu dziecku prawidłowy rozwój kości , możesz też łatwiej uniknąć takich ewentualnych zagrożeń, jak nadciśnienie ciążowe czy przedwczesny poród. Odpowiednie pokrycie zapotrzebowania na wapń ma bardzo duże znaczenie także dla zdrowia matki. Przede wszystkim zapobiega zmniejszeniu uwapnienia jej własnych kości. W przypadku zbyt małego spożycia wapnia bieżące potrzeby zaspokajane są przez nasilone jego uwalnianie z kości. Może to w przyszłości zwiększyć ryzyko osteoporozy i złamań.

Jakie produkty wybierać ? Wybieraj chude mleko, gdyż tłuszcz zawarty w tłustym mleko i jego przetworach dostarcza zbyt dużej ilości kalorii i sprzyja rozwojowi miażdżycy tętnic.

Mleko można zastąpić serem twarogowym, są one jednak uboższe w wapń . Sery żółte natomiast zawierają dużą ilość tłuszczu i mogą być spożywane tylko w niewielkich ilościach. Nie powinno się spożywać serów pleśniowych , typu brie i camembert, ponieważ niektóre z nich są produkowane z mleka niepasteryzowanego , co wiąże się z ryzkiem zakażenia bakterią zwaną listeria.  Listerioza podczas ciąży miewa ciężki przebieg i może stanowić zagrożenie dla płodu.

            Mięso , jakie wybrać? Przede wszystkim należy spożywać je codziennie , ale z umiarem. Jest dobrym źródłem żelaza. Właściwe spożycie żelaza podczas ciąży może zapobiec m.in niedokrwistości, infekcji w drogach moczowych. Dwa razy w tygodniu jedną porcję produktów mięsnych należy zastąpić porcją morskiej ryby, takiej jak śledź , makrela, łosoś. Dzięki temu zapewnia się odpowiednie spożycie kwasów omega 3 sobie i dziecku.  Należy jedynie unikać ryb pochodzących z Bałtyku, ponieważ coraz więcej najnowszych badań wskazuje na chemiczne skażenie ryb pochodzących z Bałtyku. Mięsa nie spożywaj w postaci surowej!!!

            Owoce i warzywa. Które wybrać?  Najlepiej te, które są najbardziej wartościowe i najlepiej spożywać je na surowo, gdyż podczas gotowania tracą dużo ilości witamin, zwłaszcza witaminy C i folianów. Jeśli jednak się je gotuje, to krótko i w małej ilości wody. Z mrożonych owoców sezonowych , można w zimie robić koktajle, są pożywne , sycące i smaczne.

            Owoce:  kiwi, maliny, pomarańcze, grejpfruty, truskawki, porzeczki, poziomki, agrest, winogrona, jabłka, morele,

            Warzywa: boćwina, brokuły, brukselka, marchew, papryka, natka pietruszki, pomidory, sałata, szparagi.  Uważać należy na szczaw i szpinak ze względu na dużą ilość szczawianów.

Warzywa i owoce można spożywać w formie soków jednodniowych , świeżo wyciskanych.

Na zakończenie bardzo ważne aby kobieta w ciąży ograniczyły spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Należy również zachować umiar w spożyciu cukru i słodyczy , ograniczyć spożycie soli . Nie pić alkoholu oraz ograniczyć spożycie kawy i mocnej herbaty.

Pamiętajcie o wodzie !!! ( 2-2,5 litra dziennie) Woda jest ważnym elementem racjonalnego żywienia

W celu ustalenia prawidłowej diety warto więc skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże zweryfikować dotychczasowy sposób odżywania, znaleźć niepokojące błędy i dokładnie zaplanować poszczególne etapy żywienia w trakcie trwania ciąży. Konsultacja z dietetykiem to dobry start i inwestycja w przyszłe zdrowie dziecka.

P.S PAMIĘTAJCIE DROGIE OBECNE I PRZYSZŁE MAMY , ŻE DO KOŃCA MAJA MOŻECIE SKORZYSTAĆ Z 20% ZNIŻKI NA INDYWIDUALNY PLAN ŻYWIENIOWY ORAZ NA KONSULTACJĘ W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ OGÓLNOPOLSKĄ AKCJĄ „MAMA W RUCHU”

POZDRAWIAM

NATALIA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Przejdź do paska narzędzi